+38(097)7623164

+38(063)1417999

+38(099)1900510

Геологія Дністровського каньйону. Слідами Сарматського моря!

Неперевершена краса Дністровського каньйону виникла в результаті тривалого формування сімох терас над заплавами. Унизу каньйону можна відрізнити чотири види відшарувань: силурійські та девоньські, вік яких перевищує 400 млн. років, а також крейдові та неогенові віком понад 120 млн. років. У деяких місцях ділянки відкладів були сформовані четвертинними лесовидними суглинками.

  

  Під час сплавів річкою Дністер ми занурюємось з головою у цей дивний світ Дністровського каньйону. Сплавляючись річкою Дністер від Нижнева до Заліщик ми продовж усього напрямку спостерігаємо що геологічна будова налічує товстий пласт нижньодевонського пісковика що доходить до кількох десятків метрів товщиною, а також аргіліти та алевроліти. Усі ці породи дуже стрімко сходять крутими схилами до Дністра. Під час сплаву річкою Дністер ми маємо можливість якомога ближче підходити зі сторони водяного плеса до цих дивовижних утворень. Схили берегів каньйону річки Дністер перекриваються відкладами, що відносяться до крейдового і юрського періодів.

Дністровський каньйон для сплавів поділяють умовно на дві частини. Кожна з цих частин річки Дністер під час сплаву є цікава по своєму. Тому сплави річкою Дністер, що стартують із Заліщик також є доволі цікавими.
Сплави Дністром по маршрутах після Заліщик геологічно складаються з сірих та зеленкуватих нижньодевонськіх аргілітів. Спускаючись нижче за течією, можна побачить відслонення на скелях, що відносяться до силурійського періоду. Ці скелі, що можна побачити під час сплаву річкою Дністер неподалік селищ Трубчин, Дністрове та Дзвенигород, вважаються унікальною геологічною пам’яткою не тільки в Україні, а й усьому світі.


                

 Моховатко-голкошкірі вапняки та пісковики, які змішалися з останками молюсків та їх мушлями, зубами риб, голками та панцирами морських їжаків, скелетами моховаток та коралами, вважаються неперевершеними слідами крейдового періоду. Саме з цих органічних залишків, що змішалися та скріпилися у далекій давнині, були утворені великі кам’яні глиби, що велетенськими нагромадженнями надвисають над Дністровським каньйоном неподалік селищ Городниця, Добрівляни, Касперівці та Більче-Золоте (Більче-Золоте та Касперівці в програмі наших сплавів річкою Серет). Десятки нависаючих скель над схилами каньйону є унікальними геологічними утвореннями травертинами, що чудернацькими формами прикрашають усе Подністров’я. Багато таких скель поцятковані тріщинами і западинами, які зустрічаються неподалік від джерел в важкодоступних місцях, але під час наших сплавів  є пішохідні екскурсії в яких ми відвідуємо  такі дивовижні місця.

   

Переважна кількість корисних копалин відноситься до розряду будівельного каміння. А саме це гіпси, пісковики та вапняки. Доломіти, що видобуваються у кар’єрі в селі Коржова, мають інше застосування. Це ідеальний вогнестійкий матеріал, яким обкладають доменні печі. Також з нього виготовляють скло для електричних лампочок. У цьому районі у кількох місцях також зустрічаються мідні руди та фосфорити, але ніякого промислового значення вони не несуть.

  


Відшарування геологічного пласту Подністровського району відкривають історичну завісу віком у мільйони років. Величезні пласти землі, що надають можливість відстежити за шарами відкладень історію їх утворення, не можуть не приголомшити своєю величчю та красою. Тому саме сплав річкою Дністер та Серет можна вважати не просто сплавом по річці а такою собі подорожжю скрізь час.
Запрошуємо всіх охочих на сплави річкою Дністер, Серет, щоб доторкнутись до історії яка налічує мільйони років, оздоровитись, зарядитись енергією природи та просто відпочити від трудових буднів.

Оцініть новину
(1 Проголосував)

Фотогалерея

showshowshowshowshowshowshowshowshow

Контакти:

48600 Тернопільська область, м.Заліщики, вул. Ст.Бандери, 66

(097) 762 31 64
(063) 141 79 99
(099)190 05 10

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.