+38(097)7623164

+38(063)1417999

+38(099)1900510

Заліщики вражають бо на Дні!

 

Дністровський каньйон – це жива книжка історії, яку не всі вміють читати і цінувати. Тут рай для науковців, дослідників адже ще мільйони років тому тут було життя про яке ми можемо лиш здогадуватися та шукати докази його існування а доказів доволі є багато і їх потрібно вміти побачити. Сплави Дністром в різну пору року є чудовими адже весною ми бачимо як відновлюється життя, як зароджується життя а літом як іде життя. В осінніх сплавах Дністровським каньйоном бачимо золоте вбрання берегів каньйону але кожної пори року проглядаються красиві береги що наче хочуть нам щось розказати…


Як відомо з палеонтологічних досліджень, на території нашого Дністровського каньйону та прилеглих територій сусідніх обласних центрів впродовж геологічних епох суша змінювалась морями, і навпаки. Море вперше затопило Закарпаття в палеозойській ері (~345 млн.р. тому) і проіснувало до кінця палеогеневого періоду кайнозою (~25 млн.р.тому), коли відбулося підняття Карпатських гір. Карпатське море було частиною потужного океану Тетис, води якого заливали теперішні території Європи. Океан простягався на тисячі кілометрів i затоплював територію сучасної Північно-Західної Африки, Південної Європи, Малої Азiї, Кавказу та Індокитаю. Реліктовими залишками цього океану, який зник під час тектонічних рухів та горотворчих процесів, тепер є басейни Середземного, Каспійського, Чорного та Азовського морів. Були періоди коли вершини Карпатських гір стирчали над морем у вигляді островів. Найвищим островом звичайно ж була територія сучасної гори Говерли.
Сучасний Дністровський каньйон по якому протікає річка Дністер - це те що залишилось від Сарматського моря і тому ми живемо на Дні. Під час сплавів річкою Дністер ми з води можемо добре розглядати різні відшарування. Дністровський каньйон – це 250 кілометрів краси та велика територія для досліджень адже саме тут потрібно лише добре дивитись а природа зробила уже сама і ми можемо наче в книжці з геології розглядати земну кору наче в розрізі.

Тут у пісковиках, вапнякових товщах часто зустрічається велика кількість відбитків на камені, або, навіть, справжніх решток морських організмів – коралів, морських лілій, різних черепашок, гігантських молюсків – аммонітів, які в діаметрі досягали 2 метри, белемнітів – повністю вимерлих організмів, – родичів кальмарів. Нещодавно з’явились більш сенсаційні знахідки – жителька міста Заліщики під час своєї пішої прогулянки берегом річки Дністер таки звернула увагу на дивний камінь довжиною біля 15 сантимертів, який в більшості кожен з нас би переступи чи жбурнув його далі. Такими відбитками діти що виросли на Дністрі гралися та придавали їм магічної сили і мало хто глянув на цікаві знахідки з іншої сторони.

Зі слів авторки пані Олени Терен яка не зуміла переступити через те що кожен таки переступив би!

Я далека від палеонтології, тому коментувати свою сьогоднішню знахідку на якомусь фаховому рівні не беруся. Гуляючи стежками по скелях Дністровського каньйону, часто знаходила подібні закам'янілості (в загальному із тих знахідок можна було б вже скласти якусь тваринку чи людинку :) ) Але ця вразила і виглядом, і розміром (довжина близько15 см). Тримаєш в руках і важко повірити - мільйони, десятки, сотні мільйонів років!

Ці вимерлі головоногі молюски жили в морях мезозойської ери – в тріасовий, юрський і крейдовий періоди, коли на суходолі панували динозаври. Так само, як динозаври, більшість цих морських створінь загинули під час всесвітнього катаклізму, який науковці пов’язують із падінням на Землю астероїда. Про те, як виглядали ті допотопні істоти, можна здогадуватися лише за цими скам’янілостями.
Коли бачиш перед собою рештки морських істот, то стає очевидним, що у ті прадавні часи, які науковці вимірюють багатьма мільйонами років до нашої ери, життя на Землі було зовсім інакшим.

Дякуємо за спостережливість пані Олені Терен і думаємо що таких знахідок в нас ще буде доволі багато. Запрошуємо на відпочинок, сплави річкою Дністер яка наче вгризлась  у береги каньйону десь вимиваючи а десь і намулюючи береги - природа тут дика і зазнала мінімум впливу "рук людських" в сучасному розумінні цього слова. Можливо саме вам пощастить і під час сплаву ви також знайдете щось цікаве!

Запрошуємо до Дністровського каньйону на сплави річкою адже саме тут і сам е з води і саме цікавим та пильним, спостережливим можливо таки поталанить

Оцініть новину
(0 проголосувало)

Фотогалерея

showshowshowshowshowshowshowshowshow

Контакти:

48600 Тернопільська область, м.Заліщики, вул. Ст.Бандери, 66

(097) 762 31 64
(063) 141 79 99
(099)190 05 10

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.